Екскурсія для друга








ЗАПОРІЗЬКА ОБЛАСТЬ
ЕНЕРГОДАРСЬКА МІСЬКА РАДА
ЕНЕРГОДАРСЬКИЙ ЦЕНТР ТУРИЗМУ, КРАЄЗНАВСТВА ТА СПОРТУ


Форуму юних екскурсоводів
«Край, в якому я живу: екскурсія для друга»
Напрямами Форуму: «Музейна експозиція»






Енергодар
2016

Автор краєзнавчо-дослідницької роботи:
Колотова Юлія, вихованка куртка «Юні етнографи»

Керівник:
Самойлова Вікторія Валеріївна
Енергодарський центр туризму, краєзнавства та спорту; керівник гуртків
Тел.. (099)44-27-458



ВСТУП
Доброго дня, друзі! Мене звуть Юлія, я мешканка славного містечка Енергодара, та сьогодні я буду вашим екскурсоводом головними музеями нашого міста. Довжина нашого маршруту нараховує 20,4 км, з них: 6  км – пішки, 14,4 км – міською маршруткою. Пробну екскурсію я проводила для своїх однокласників, починалася вона у 8:00, а закінчилася близько 17:00, з урахуванням часу на відпочинок та перерву на обід.
Стисло познайомлю вас з моїм рідним містом.
Історія Енергодара почалася з того, що 12 червня 1970 року було закладено перший гранітний камінь на одному з піщаних пагорбів на перехресті доріг при в'їзді до майбутнього міста. Це місце на піщаному півострові, так званих Іванівських кучугур, вибрали для будівництва найбільшої в Україні Запорізької ДРЕС (нині — Запорізька ТЕС). Початок енергетичному комплексу поклало будівництво 4-х блоків потужністю по 300 тисяч кіловат кожний 1-ї черги і 3-х блоків потужністю по 800 тисяч 2-ї черги. Енергетичний потенціал становив 3600 тисяч кіловат і й нині є одним з найбільших в Європі.
Два роки місто не мало назви. Будувалася станція — зростало і селище. 23 листопада 1972 року селище енергетиків було названо Енергодаром.
Комплексна забудова Енергодара поєднувалася з високими темпами будівництва ДРЕС. Одночасно з блоками станції виростали житлові квартали, дитячі садки, готель, Палац культури «Сучасник». Запорізька теплова електростанція виведена на повну потужність у вересні 1977 року.
14 серпня 1985 року селище Енергодар з 50-тисячним населенням отримало статус міста.
Паралельно будівництву об'єктів промислового призначення збагачувалася інфраструктура міста. У 1974 році завершилося будівництво лікарняного комплексу: лікарні, поліклініки та водогрязелікарні. У лісі був розбитий парк культури і відпочинку. Наступними були побудовані готель і палац культури «Сучасник». Відкривалися просторі магазини, в яких реалізовували власну продукцію тепличні господарства, фабрика-кухня, рибне господарство, хлібозавод. Введено в дію річковий порт, залізничний вокзал та автовокзал. Згодом було зведено будівлі ще п'яти середніх шкіл, дитячої художньої школи, розширилася мережа дитячих дошкільних закладів, а для організації дозвілля жителів — молодіжний центр, спортивний комплекс, плавальний басейн, художній виставковий зал. Для відпочинку та оздоровлення своїх працівників тепловою та атомною станціями зведено санаторій-профілакторій.
Центром дозвілля стала набережна прогулянкова каналу з її оригінальним архітектурним вирішенням, чистим повітрям та об'єктами інфраструктури для відпочинку. Ідея створення Набережної отримала реальне втілення, коли знадобився ґрунт для підсипки четвертого і п'ятого мікрорайонів міста. Вода Каховського водосховища впритул підійшла до міста каналом, проритим земснарядами. Саме на цьому каналі і була побудована Набережна довжиною майже 2 кілометри з численними кафе, виставковими залами, магазинами.
У Енергодарі проводиться міжнародний театральний фестиваль «Добрий театр». З травня 1992 року — один з найяскравіших заходів, що проходить у місті, проводиться один раз в два роки. За час існування фестивалю на сцені ПК «Сучасник» — основній базі фестивалю — побували театри із Румунії, Німеччини, Швейцарії, Росії, Латвії, Білорусі, України.
У місті працюють народні колективи — народний хор «Червона калина», оркестр народних інструментів «Джерела», народний театр ПК «Сучасник» — лауреат багатьох фестивалів та конкурсів.




ОСНОВНА ЧАСТИНА
Зустріч з учасниками екскурсії відбулася о 8:00, біля каскаду фонтанів по вулиці Центральній, у доброму настрої ми відправилися до першого за списком об’єкту. Дорога займає усього декілька хвилин.
Звертаємо вашу увагу! Шлях пролягає через проїжджу частину, ділянка переходу позначена лініями дорожньої розмітки «зебра». Рухаючись, пам’ятайте:
ü Переходячи проїжджу частину, пішоходи не повинні затримуватися і зупинятися на ній.
ü Ніяких розмов під час переходу проїжджої частини проводити не можна, у цей момент ви повинні бути уважними і зібраними.
ü Не виходити на проїжджу частину дороги, не переконавшись в особистій безпеці і в тому, що вони не створять небезпеки для інших учасників дорожнього руху.
Отже, ми опиняємось, біля будівлі з дуже цікавою і яркою мозаїкою, це – КДЦ «Молодіжний». У цьому культурно - діловому центрі проводяться концерти, виставки, презентації та новорічні свята. Також тут знаходиться музей Запорізької АЕС, який є першим пунктом призначення нашої екскурсії.
Об’єкт №1 – Музей Запорізької атомної електростанції.
Музей трудової слави Запорізької АЕС був відкритий напередодні Дня енергетика в 2002 році, він користується великою популярністю у відвідувачів. Тільки протягом 2015 року тут було проведено 160 екскурсій, в тому числі 48 дитячих. А всього музей підприємства відвідали понад 10600 осіб, в тому числі 3496 дітей. Крім того, на його території і на інших майданчиках було оформлено 20 тематичних виставок, які подивилися 12827 чоловік.
Представлені експозиції відображають історію станції, її будівництво, роки експлуатації, традиції трудового колективу. Зібрання музею налічує до 1000 експонатів, беручи до уваги фотоматеріалів. Тут зібрані унікальні предмети, які не можна знайти ні в жодному іншому музеї.
Зібрані тут і екземпляри газет, що виходили в Енергодарі під час будівництва ЗАЕС і випускаються до цих пір. - «Слава труду», «Енергодарський вісник», «Енергія».
Крім екскурсій і тематичних виставок в музеї проходять зустрічі з ветеранами енергетики та праці, пенсіонерами, передовиками виробництва і трудовими династіями.
 Відвідувачі музею - це працівники підприємств Енергодара, жителі Кам'янсько-Дніпровського району, учні шкіл міста та району, гості міста.
Молодь, яка приходить в музей, розуміє, що вона теж здатна і повинна створити те, що буде предметом гордості.
м. Енергодар, вул. Центральна, 6, тел. (06139) 3-36-77

Відвідування музею тривало близько однієї години, пропоную продовжити нашу екскурсію, та відвідати наступний за планом об’єкт. Тією ж дорогою повертаємося до каскаду фонтанів, далі – минаємо алею, закладену на честь 15-річчя від дня пуску в експлуатацію першого блоку Запорізької АЕС, та опиняємось у центрі нашого міста.
Прямо перед вами ПК «Сучасник», який є основним центром культурного життя міста. На сцені палацу культури виступають популярні співаки та кіноактори, проводяться концерти і урочисті заходи, всілякі виставки і ярмарки. Сучасник зустрічає своїх відвідувачей яскравим панно, що вкриває головну стіну холу. Музей історії теплової електростанції знаходиться у цьому палаці культури, а це значить, що ми добралися до наступного пункту призначення.

Об’єкт №2 – Музей теплової електростанції.
Міський музей історії Запорізької ТЕС розпочав свою роботу у грудні 1980 р. Після тривалої перерви відновив свою роботу 19 грудня 2007 р.
Робота музею спрямована на ознайомлення жителів і гостей міста з його історією та історією підприємств, які розташовані на території Енергодара. Водночас низка масових заходів дозволила показати наше місто в контексті загальноукраїнської історії. Проводилися оглядові та тематичні екскурсії, надавалися індивідуальні консультації. Велася тісна співпраця з громадськістю. При музеї  працює громадська рада.  Музей, незважаючи на певні труднощі та недоліки, залишається осередком культури і пропаганди історії нашого міста.
В музеї  неодноразово проходили зустрічі школярів  з відомими людьми нашого міста, нагородженими за свою працю орденами та медалями  – енергетиками та будівельниками, які розповідали про свою працю та досягнення, мрії та сьогодення. Дуже цікаво та повчально пройшли зустрічі з учасниками чорнобильських подій.
м. Енергодар, пр. Будівельників, 27а, тел. (06139) 3-26-38

Екскурсія дійсно є дуже цікавою, з користю витративши ще одну годину нашого часу, пропоную трошки перепочити. Я маю для вас невеличкий сюрприз. Для цього, пропоную відправитися міським транспортом №4 за його маршрутом. Розповім про мету нашої поїздки трохи згодом, а зараз нагадаю правила поведінки у міському транспорті:
ü Автобус потрібно очікувати на спеціально відведеній посадковій площадці, тобто на зупинці, позначеній дорожніми знаками.
ü Сідати в транспортні засоби можна лише після повної їхньої зупинки. Спочатку необхідно пропустити тих, хто виходить, і тільки після цього зайти в салон. Не можна стрибати в транспортні засоби на ходу, чіплятися позаду. Дуже небезпечно стояти на виступаючих частинах і підніжках машин.
ü Ввійшовши у салон, треба перейти в його середню частину, не слід залишатися на площадці, тому що це може утруднити посадку інших пасажирів. Якщо в салоні є вільні місця, пасажири повинні зайняти їх.. При цьому варто пам'ятати, що передні місця виділяються для пасажирів з малолітніми дітьми, інвалідів і людей похилого віку.
ü Пасажири, що стоять, повинні забезпечити собі стійке положення в салоні і триматися за поручень.
ü Небажано пересуватися по салону під час руху. Якщо в цьому є необхідність, при пересуванні варто знаходити проміжні точки опори.
ü Перед виходом пасажир повинний завчасно перейти ближче до дверей. Знаходячись біля дверей, необхідно остерігатися забиття дверима цього транспорту.
ü Забороняється розмовляти з водієм під час руху.
ü Забороняється перевозити легкозаймисті рідини, речовини з різким неприємним запахом, вибухонебезпечні речовини.
Дякую за дотримання правил безпеки, як і обіцяла, розповім у чому річ. Даний маршрут пролягає по території промислової зони міста, а саме там і розташовані енергетичні гіганти – наша гордість. Отже, відвідавши музеї присвячені історії АЕС та ТЕС, чому б на власні очі не побачити справжні масштаби енерговиробництва. Розташовуйтесь зручніше, я впевнена, ви будете у захваті.

Більше ніж впевнена, після такого насиченого ранку, потрібно зробити обідню перерву.
Зараз ми знаходимось на вулиці Молодіжна, по ній можна добратись до місцевого ринку, залізничного вокзалу, автовокзалу, проте нас цікавить зовсім інше. Набравшись нових сил, продовжуємо нашу подорож. Нам потрібно перейти проїжджу частину, регульовану світлофором.
Увага: йти можна тільки на зелене світло. Якщо горить жовте або червоне світло — йти не можна, навіть якщо немає машин. При переході на зелене світло необхідно також спостерігати за обстановкою, помічати машини, які в цей момент готуються до повороту праворуч або ліворуч, перетинаючи шлях руху пішоходів.
Ми опинились на вулиці під назвою Курчатова. Десяти хвилин нам вистачить, для того, щоб дістатися будинку під номером 15. На першому поверсі знаходиться невеличка галерея – ми на місці!
Об’єкт №3 – Галерея «Арт-блок».
Це галерея, яку у березні 2014 року відкрив місцевий художник Олексій Солдатов. До галереї ведуть не сходи, а широкий пандус із доброї терасної дошки. Всередині маленьке приміщення також обладнано дорого і зі смаком: два невеличких виставкових зали, у яких розміщують роботи художників з усієї України.
За час існування галереї організовано 28 виставок (щомісяця по експозиції). У колекції О. Солдатова — картини молодих українських художників (наприклад, є роботи Ленура Веліляєва і малюнки його дружини, на яких відтворено будівництво першого блоку атомної станції). Гості та жителі Енергодара часто купують репродукції і фотографії енергоблоків на подарунки.
На даний час місцеві мешканці вже познайомилися з роботами таких художників, як: Олексій Солдатов (Alex Biegler), Дмитро Разін, Гагик Гургінян, Олексій Солдатов, Тарас Триндик, Лєнур Вєліляєв, Олександр Вінник, Володимир Гуліч, Олексій Малих, В’ячеслав Машніцький,  Дмитро Молдованов, Олексій Маркітан, Вікторія Верес, Вікторія Конєва, Олег Колбанов, Олена Прідувалова.
В галереї можна придбати сувеніри, чи заказати постер.
Контактні телефони: (06139)5-15-58; (066)541-35-64; (098)252-91-63
Режим роботи: Середа - Неділя 11:00-18:00
Адреса: Курчатова 15, 71504 Енергодар
artblock-gallery.tumblr.com
artblock.gallery@gmail.com

Після перегляду виставки галереї ви не можете не погодитися, що наше невеличке місто іде в ногу  із часом.
Четвертим пунктом призначення є виставочний зал. Шлях до нього пролягає понад лісництвом, після чого нам відкриється ще одна візитна карта Енергодара – його набережна. Час, необхідний на дорогу, складає 30 хв.
Об’єкт №4 – Енергодарський міський художній виставочний зал.
У 1989 році був відкритий Енергодарський виставочний зал. Він був створений з ініціативи мистецької громадськості і міської влади і став третім за рахунком установою художнього профілю музейного типу в Запорізькій області. Йому було надано один з кращих павільйонів на недавно побудованої набережній, з двома просторими, світлими залами. Його загальна площа - 710 кв.м., з ні експозиційна - 415 кв.м. Інтер'єри демонструють сучасну тенденцію до простоти і суворості архітектурних форм. В експозиційних залах по периметру стель розташовані світильники для автономної підсвічування експонатів.
Починаючи з моменту свого відкриття в липні 1989 р. він став постійно діючим центром художньої виставкової діяльності. Для зацікавлених мистецтвом енергодарців зал постійно відкриває двері, запрошуючи на виставки живопису, графіки, декоративного мистецтва та народної творчості з приватних колекцій музеїв України, Росії, Франції, Хорватії, Індії та Китаю.
м. Енергодар, Набережна, павільйон 6, тел. (06139) 6-21-05
Продовжуючи рух Набережною вулицею ми опиняємось на перехресті. Ліворуч знаходиться міський парк культури та відпочинку, вперед проходить дорога до санаторію-профілакторію, зведеного для відпочинку і оздоровлення працівників теплової та атомної станцій; праворуч – відкривається дорога до узбережжя Каховського водосховища. Саме цим шляхом ми рухаємося далі, до останнього нашого об’єкту. Необхідний час становить 30 хв.
Об’єкт №5 – Парк перемоги, музей військової техніки під відкритим небом.
У 2005 році в історії міста відбулася знаменна подія - силами підрозділів Запорізької АЕС в честь 60-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні був створений прекрасний парк - Парк Перемоги.
Парк Перемоги - це об'єкт, який об'єднав в собі спортивну і дитячу ігрову частини, зону відпочинку і набережну. На території парку обладнана «стежка здоров'я» зі спортивними снарядами, дитячий ігровий майданчик для рухливих ігор. Парк густо засаджений рослинами. На площі близько 4 га росте понад 40 видів дерев і кущів. Тут переважають сосна, береза, тополя.
7 травня 2006 року була відкрита друга черга парку Перемоги. У 2010 році була закладена Алея ветеранів на честь 65-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні.
У 2012 році в парку Перемоги відбулося урочисте відкриття експозиції військової техніки під відкритим небом: дві дивізійні протитанкові гармати, броньована розвідувально-дозорна машина - БРДМ, танк Т-64а і Літаки МІГ -25ПДС і 17м-СУ 4.
У березні 2013 року експозиція поповнилася новими експонатами: артилерійськими знаряддями часів Великої Вітчизняної війни та радянської епохи - дві 37-мм автоматичні зенітні гармати і зенітна самохідна установка ЗСУ-23-4 «Шилка».


ВИСНОВКИ
Енергодар має свій власний стиль і характер, він не схожий на один інші міста. Енергодар постійно зростає і розвивається, але залишається таким же молодим. Він має всі умови для комфортного життя своїх мешканців.
Можна почути, що місто Енергодар – дуже маленьке і в ньому немає місць для дозвілля. Сподіваюсь, що після моєї екскурсії у вас, друзі, не залишиться подібних думок, та пам’ятайте, що це лише крихітна частка того, що я можу розповісти про своє рідне місто.
 Упевнено кажу, що Енергодар - місто з великим потенціалом. Спрямовуючи погляди в майбутнє, місто не забуває про своє минуле і свято шанує пам'ять про перших будівельників, про трудовий подвиг тих, хто починав під піщаними кучугурами зводити один з гігантів індустрії. Енергодарці вірять в своє місто, люблять і пишаються ним!

Немає коментарів:

Дописати коментар